Al is het geen leuk onderwerp, we kunnen er niet omheen. Iedere huisdiereigenaar wordt vroeg of laat met het eind van het leven van zijn hond geconfronteerd. En meestal betekent dat ook een beslissing over het laten inslapen van een dier.
Wij willen allemaal een dier graag een laatste lijdensweg besparen, maar de beslissing over wanneer er moet worden ingegrepen blijft altijd moeilijk. Uw dier kan het zelf niet zeggen, wij als dierenarts kunnen alleen maar adviseren, u als eigenaar moet zelf de beslissing nemen.
Voor het bespreken en/of uitvoeren van een euthanasie nemen we graag uitgebreid de tijd, u kunt ook altijd telefonisch overleggen over deze moeilijke beslissing.
Wat gebeurt er tijdens de euthanasie?
Honden worden eerst met een injectie in slaap gebracht, dit kan op 2 manieren. Het mooiste is via een braunule, een slangetje in het bloedvat in een poot, deze wordt dan van te voren geplaatst met hulp van een assistente. Helaas lukt dit niet altijd, dan wordt de eerste injectie in een spier in de rug gegeven. In de spier voelt uw hond de injectie nog wel. Via de braunule werkt de injectie binnen 1 minuut, via de rugspier duurt het ongeveer 10 minuten totdat uw hond in een hele diepe slaap valt, zo diep dat hij buiten bewustzijn raakt. Wanneer uw hond in slaap valt kunt u hem/haar op schoot nemen of naast uw hond op de grond gaan zitten. Uw hond voelt op dat moment alleen dat hij steeds dieper in slaap valt. U heeft dan nog alle tijd om afscheid te nemen.
Als uw hond uiteindelijk heel diep slaapt, geven we via de braunule of via een bloedvat in een voorpoot (als het plaatsen van de braunule eerder niet is gelukt), een injectie met een grote dosis van een zwaar slaapmiddel. In sommige gevallen zal een assistente daarbij helpen door het bloedvat te stuwen. Meestal stopt het hart dan binnen enkele seconden met kloppen, soms gaan er een paar minuten overheen, uw dier merkt hier niets meer van.
Voor alle dieren is het prettig als het baasje erbij is, zeker tot het moment waarop ze in slaap gevallen zijn. Het is niet eng om te zien, dus ook kinderen kunnen erbij zijn. Vaak kan het hun ook helpen, bij het verwerken van het verlies als ze de zekerheid hebben dat hun huisdier en vriend rustig is ingeslapen. U hoeft niet bij de laatste injectie aanwezig te zijn, als u dat niet wil. Uw huisdier is dan al zo ver in slaap dat hij niets meer zal merken.
Na de laatste injectie controleren wij altijd of het hart nog klopt door middel van auscultatie (luisteren) met een stethoscoop.
Wat gebeurt er na de euthanasie?
Na het overlijden zijn er verschillende mogelijkheden
Begraven
U mag uw hond mee naar huis nemen om thuis in uw eigen tuin of op eigen grond te begraven, mits dit in uw gemeente is toegestaan. Vraag dit voor de zekerheid bij uw gemeente na. Als u uw huisdier begraaft, is er een tastbare plek om naar toe te gaan. Waar u een gedenksteen, plant, bankje of bloemen kan plaatsen. Ook worden vaak meerdere dieren op dezelfde plek begraven, zodat ze weer bij elkaar zijn. Zorg er voor dat u, uw dier in een door de natuur verteerbare doos, deken, mand of kist begraaft, dus niet in niet-biologisch afbreekbaar materiaal zoals een plastic doos of mand.
Verder moet u er rekening mee houden dat er lijkstijfheid op zal treden, dit betekent dat het lichaam van uw dier stijf en hard wordt. Dit kan een half uur, tot een uur na de dood optreden. Als de lijkstijfheid is opgetreden, dan voelt het lichaam stijf en koud aan en is het niet meer mogelijk om het in een andere houding te leggen. Zorg dus dat u uw dier tijdig in de juiste houding legt, waarin hij/zij begraven wordt.
Let erop dat u het dier diep genoeg begraaft, minimaal 75 cm. Zo voorkomt u onder andere dat andere dieren het dode dier gaan opgraven. U kunt uw dier ook begraven op speciale dierenbegraafplaatsen, bijvoorbeeld Dierenbegraafplaats zandvoort. Wij hebben hierover extra informatie op de kliniek, u kunt daar gerust naar vragen.
Crematie
Als u kiest voor crematie, dan zijn er 2 opties. Uw hond kan met enkele andere dieren worden gecremeerd, de as wordt dan uitgestrooid door het crematorium. De andere optie is individuele crematie, uw huisdier wordt alleen gecremeerd. Hierna kunt u de as van uw huisdier weer terugkrijgen, deze kunt u zelf ophalen bij het crematorium of terug laten brengen naar de kliniek waarna wij contact met u opnemen.
Vanuit onze praktijk worden overleden dieren opgehaald door huisdierencrematorium Zaanstad uit Wormerveer. De kosten van de crematie zijn afhankelijk van het gewicht van uw huisdier en van welke crematie u wilt, u kunt altijd informeren bij het crematorium over de mogelijkheden. Het crematorium zal zelf de rekening naar u opsturen per e-mail.
Er zijn meerdere dierencrematoria in Nederland. Als u uw overleden hond graag zelf wilt wegbrengen naar een (ander) crematorium dan bent u daar uiteraard helemaal vrij in.
Destructie
Gezelschapsdieren, zoals katten, honden, knaagdieren en paarden, die overlijden vallen onder de destructiewet. Dit wordt ook wel categorie 1 materiaal genoemd. Omdat overleden dieren een gevaar voor de volksgezondheid kunnen leveren is deze wet van kracht. Wanneer een dier is overleden kan het ter destructie worden aangeboden bij een destructor. Dit kan via uw dierenarts geregeld worden. In Nederland is Rendac in Son het enige destructiebedrijf dat categorie 1 materiaal verwerkt tot industriële grondstoffen. Overleden dieren worden op een grootschalige manier in een vrachtwagen samen met andere dode dieren zoals koeien, varkens, geiten, kippen, dierkadavers en slachtafval opgehaald. Bij het destructiebedrijf worden de dode dieren verwerkt, dit gebeurt doormiddel van breken, pasteuriseren en steriliseren. Vervolgens wordt de dierlijke resten ingedampt, gedroogd en gescheiden in meel en vetten. Deze dienen dan als (bio)brandstof, bijvoorbeeld voor het opwekken van energie.
De kosten die verbonden zijn aan destructie zijn afhankelijk van het gewicht van uw dier.
Rouwperiode
Het is normaal dat de dood van een hond gevolgd wordt door een periode van rouw. Het klinkt zwaar en voor sommige mensen misschien overdreven, maar het overlijden van een dier, heeft op veel mensen een grote impact. De lege plek en stilte in huis kunnen zwaar zijn. Het heeft tijd nodig om het verdriet te verwerken, hoe lang dat is verschilt per persoon.
Als u na de dood van uw hond nog vragen heeft of u wilt er graag nog over praten, zijn wij, zowel de dierenartsen als de assistentes daarvoor graag bereikbaar.
Boekje 'zijn we niet te vroeg?'
Om u enigszins te helpen met het nemen van deze moeilijke beslissing heeft dierenarts Hugo van Duijn een boekje geschreven naar aanleiding van het afscheid van zijn eigen hond Clinto. Dit boekje “Zijn we niet te vroeg?” Het boekje kunt u gratis ontvangen in onze kliniek.